Spaarinformatie, de site voor informatie over sparen


Het is nu ma 16 jun 2025 5:55 pm

Alle tijden zijn GMT + 1 uur [ Zomertijd ]





Advertenties

Sponsors
Plaats een nieuw onderwerp Antwoord op onderwerp  [ 3 berichten ] 
Auteur Bericht
BerichtGeplaatst: wo 29 okt 2008 8:08 pm 
2 Kwartjes
Avatar gebruiker

Geregistreerd: di 22 jul 2008 2:01 am
Berichten: 618
Woonplaats: Helmond
Wat is een "Short squeeze" ?

Als een handelaar 'short' gaat wil dat zeggen dat ie aandelen verkoopt die hij niet heeft.
Dit is een normale vorm van (professioneel) handelen in aandelen als men een daling verwacht van een aandeel.

Het 'short' gaan in aandelen is niet voor particulieren beschikbaar, maar wordt gedaan door professionele beleggers zoals zogenaamde hedge-fondsen.

Als een aandeel tegen de verwachting in gaat stijgen, moeten short posities worden afgedekt om verlies te voorkomen. De short posities sluiten doet men door de aandelen (terug) te kopen.

Indien er een groot tekort is aan aanbieders van een aandeel, dan moeten de short handelaren kopen tegen elke prijs. Wat natuurlijk een enorme koersstijging tot gevolg heeft. Hierdoor moeten nog meer (short)handelaren hun posities sluiten. Dit is dus een sneeuwbaleffect. Deze tijdelijke 'piek' in de aandelenkoers wordt ook wel een 'short squeeze' genoemd.

Volkswagen

Het aandeel Volkswagen was onlangs in het nieuws. Porsche wil Volkswagen overnemen, en heeft afgesproken met banken en fondsen om het aandeel Volkswagen in de toekomst te kopen voor een bepaald bedrag per aandeel. Dit is te vergelijken met een Call-Optie.

In een crisis situatie zie je dat veel fondsen het aandeel Volkswagen hebben ge-short. Ze verwachten immers een daling van veel aandelen, en zeker aandelen van de autoindustie. Nu wil het feit dat Porsche onlangs bekendmaakte zijn recht uit te willen oefenen om de aandelen VW te kopen.

Echter waren er te weinig aandelen voorhanden en moesten de banken en hedge-fondsen dus tegen elke prijs de aandelen kopen op de beurs. Er zijn sowieso weinig aandelen VW in omloop. Een gigantische koersexplosie had dat tot gevolg. Eigenlijk een Short-Squeeze in ultima forma. Het aandeel steeg in 2 dagen tijd iets van 300% !!

Omdat het aandeel VW deel uitmaakt van de DAX (zeg maar de Duitse AEX) steeg de DAX enorm tegen allen trends in. De Deutsche Börse heeft daarom besloten om de weging van VW aan te passen.

Bron: Eigen werk.

_________________
ik denk soms, dus ik besta soms


Omhoog
 Profiel  
 
BerichtGeplaatst: do 30 okt 2008 1:57 am 
3 Kwartjes
Avatar gebruiker

Geregistreerd: zo 06 apr 2008 11:11 am
Berichten: 918
Bedankt voor de uitleg en het belichten van het effect van de short squeeze. Dit was wel een buitenkansje voor de mensen die ervan op de hoogte waren dat Porsche de VW-aandelen wilde gaan kopen, maar dat zal wel in beperkte kring bekend zijn geweest.

_________________
There is enough for everyone's need but not enough for everyone's greed- Ghandi ;)


Omhoog
 Profiel  
 
BerichtGeplaatst: do 30 okt 2008 8:25 am 
3 Kwartjes
Avatar gebruiker

Geregistreerd: zo 06 apr 2008 11:11 am
Berichten: 918
Het kan snel wisselen, want las zojuist dat de VW-aandelen meer dan 50% zijn geduikeld door ingrijpen van de Duitse staat en omdat Porsche nu VW-aandelen in de markt zette.

wo 29 okt 2008, Telegraaf
Deutsche Börse trekt aan noodrem: koers VW keldert

FRANKFURT - Het is een vreemd gezicht: temidden van beurzen die met procenten tegelijk oplopen, staat de Duitse beurs onder druk. Oorzaak: de koers van VW stort in. De afgelopen dagen is die koers juist geëxplodeerd nadat bekend werd dat Porsche een belang van 75% in de Duitse autobouwer wil vergaren.

...

_________________
There is enough for everyone's need but not enough for everyone's greed- Ghandi ;)


Omhoog
 Profiel  
 
Geef de vorige berichten weer:  Sorteer op  
Plaats een nieuw onderwerp Antwoord op onderwerp  [ 3 berichten ] 

Advertenties

Sponsors

Alle tijden zijn GMT + 1 uur [ Zomertijd ]


Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers. en 1 gast


Je mag geen nieuwe onderwerpen in dit forum plaatsen
Je mag niet antwoorden op een onderwerp in dit forum
Je mag je berichten in dit forum niet wijzigen
Je mag je berichten niet uit dit forum verwijderen

Zoek naar:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpBB.nl Vertaling
phpBB SEO